tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

Ale że coś dla dziecka? No zrobić możemy, ale nie będzie to na pewno post na bloga, bo u nas bezpieczna przystań bez dzieci. A jednak jest ten post tutaj, bo tak fajnie nam ta tablica kredowa wyszła i obdarowane dziecko było tak zadowolone, że stwierdziłyśmy - dlaczego by nie?


Tak więc Rodzicu! Zrób swoim pociechom tablicę! I zamontuj ją na ścianę i patrz, jaka frajda dla malucha! Niech dzieciak wyżywa się artystycznie, a ty masz chwilę dla siebie!


Dlaczego warto?


Taka tablica kredowa jest bezpieczna dla każdego dziecka. Dzięki temu, że jest zamontowana na stałe do ściany na 4 wkręty, to nie upadnie podczas malowania po niej. A sama ramka również jest dobrze połączona z tablicą (klej i wkręty), więc nie odpadnie ona od tablicy.
Ponadto ramka tworzy dobrą barierę pomiędzy ścianą a tablicą, czyli uczy dziecko pisania tylko w wyznaczonym miejscu, a nie przykładowo po ścianach...
A tak poza tym taka tablica jest estetyczna, nie jest to po prostu czarna plama farby tablicowej na ścianie. Jest to ciekawy element wystroju pokoju dziecięcego.
Jednak najważniejsze to jest to, że dziecko nie zrobi sobie tą tablicą żadnej krzywdy.

(tablica kredowa powstała jako prezent dla czeroletniej Ewelinki, 
której twórcza pasja bardzo odbiła się na ścianach)

TABLICA KREDOWA Z RAMKĄ 


Potrzebujemy:

płyta pilśniowa surowa lub płyta HDF surowa (nasza jest o wymiarach 120cm*80cm)
4 deski na ramkę
farba tablicowa - małe opakowanie (z 0,2 l została jeszcze połowa farby)
farba do pomalowania desek (jeśli chcemy wykończyć decuopagem, to najlepsza biała)
czarna farba w spreju lub farba podkładowa
biały akryl
wzór do decoupage
klej do decoupage
lakier bezbarwny

narzędzia:

piła do drewna
skrzynka uciosowa
wiertarka
szlifierka
kołki i wkręty
mniejsze wkręciki do przymocowania ramki do płyty
klej montażowy
pędzel i wałek

Wykonanie:

1. Na początek bierzemy naszą płytę i docinamy na potrzebny nam wymiar. Wybieramy też deski na ramę. Nasze deski to deski z palety i docinamy je na wymiar tablicy tak, aby stworzyć ramę. Końcówki ucinamy piłką ręczną pod kątem 45 stopni w skrzynce uciosowej lub tniemy piłą ukośnicą czy nawet wyrzynarką po zaznaczonej linii.
A ponieważ nasze deski to deski z palet, to miejsca po gwoździach zostały zaszpachlowane.

tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

2. Następnie malujemy płytę pilśniową czarny sprejem, aby zmniejszyć chłonność podłoża oraz przygotować podłoże do malowania farbą tablicową. Takie samo zastosowanie ma farba podkładowa, ale my użyłyśmy spreju, bo ma taki sam kolor, jak tablicówka, więc mniej pracy będzie później.

3. Nakładamy dwie warstwy farby tablicowej. Najlepiej malować wałkiem. Jedną warstwę nakładamy pionowo, a drugą poziomo.

4. Deski szlifujemy, malujemy w wybranym kolorze co najmniej dwa razy. U nas był to kolor biały, ponieważ ramka miała zostać ozdobiona obrazkami z decoupagem.

tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

4. Następne prace to już decoupage. Czyli wycinamy z serwetki motywy, rozdzielamy warstwy serwetki i przyklejamy klejem do decoupage grubym pędzlem górną warstwę serwetki w wybranych miejscach na ramie. Zaczynamy od środka obrazka i pędzlem rozprowadzamy klej na zewnątrz motywu.

5. Lakierujemy ramę. Możemy dwukrotnie polakierować. My tak zrobiłyśmy.

6. Łączymy ramę z tablicą przy użyciu kleju montażowego.

7. Po całkowitym związaniu kleju ramę dodatkowo przykręcamy od strony niewidocznej, czyli z tyłu naszej tablicy małymi wkrętami.

tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

8. Na końcu akrylujemy brzegi łączące tablicę z ramką. Robimy to po to, by łatwiej było utrzymać tablicę w czystości. A tak serio, to po prostu dlatego, że my nie mamy frezarki i nie mogłyśmy zamaskować miejsca łączenia w inny, bardziej profesjonalny sposób. Ale tak też jest bardzo dobrze i brzegi są gładkie.

9. W rogach tablicy nawiercamy otwory. Przykładamy tablicę w wybranym miejscu na ścianie, poziomujemy, zaznaczamy miejsca do wiercenia i wiercimy otwory pod kołki montażowe i montujemy tablicę na ścianie.

tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

10. I gotowe!

tablica kredowa w ramie z desek z palety - DIY dla dzieci

O CZYM JESZCZE PISZEMY
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger