Prosty sposób na odnowienie schodów i podłogi drewnianej

Samodzielne odnowienie podłogi drewnianej w domu daje niesamowitą satysfakcję, ponieważ codziennie chodzimy po niej czy po odnowionych schodach i podziwiamy efekt naszej pracy! Jest to ciężka praca, ale efekt jest tego wart!
jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane

Można pokusić się o samodzielne odnowienie podłogi czy schodów drewnianych, nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy i miliona profesjonalnych narzędzi - jak my! No oczywiście zawsze w takim wypadku coś może pójść nie tak - jak i u nas z bejcą! Ale powoli i metodycznie da radę osiągnąć naprawdę dobry wizualnie efekt odnowionych schodów - jak nasze! Więc jeśli chodzi o odnowienie podłogi drewnianej czy drewnianych schodów, to tak naprawdę zależy to od tego, co chcemy osiągnąć.

Może to być tylko nadanie nowego koloru, co jest najprostsze, bo tylko szlifujemy delikatnie całość i kilkakrotnie nanosimy kolor do osiągnięcia pożądanego efektu. Możemy oczywiście zabezpieczyć podłogę czy schody lakierem bezbarwnym do parkietów, ponieważ jest on bardzo wytrzymały na ścieranie.

Gorzej sprawa się ma, gdy mamy stare warstwy kolorowej farby i chcemy przywrócić pierwotny kolor drewna.

Z góry możemy założyć, że się nie da, albo da się, ale nakłady finansowe i czasowe będą niewspółmierne do efektu końcowego. Bo o ile dysponujemy równą podłogą w dobrym stanie oraz cykliniarką, to jeszcze tak strasznie nie jest. Bo po prostu zrywamy wierzchnie warstwy farby i drewna, lakierujemy i już.

Jednak nasze doświadczenie z pracą w drewnie podpowiada nam, że takich podłóg jest mało. Zazwyczaj są to podłogi czy schody po przejściach, więc jest na nich kilka warstw starej farby, często też w pierwotnej wersji bejcowanych na różne, zwykle ciemne kolory (jak dawno temu u babci Gosi, gdzie podłoga była ciemnobrązowa, prawie czarna, choć to tylko sosna - najłatwiej wtedy było położyć panele). Ale można się postarać i uratować naprawdę fajny parkiet czy schody, które okazują się być dębowe. Takie miałyśmy u wejścia do mieszkania. I szkoda było zasłaniać je innym materiałem.


JAK TANIO ODRESTAUROWAĆ SCHODY DREWNIANE?


jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane

Do naszego mieszkania, gdzie się wprowadzałyśmy, prowadziły właśnie takie schody, prawie trzydziestoletnie, a na pewno miały ponad dwadzieścia lat. I nie były one odnawiane przez wiele lat, chyba nawet nigdy. Podczas remontu wiele zniosły i w zasadzie to je dobiło. Wyglądały strasznie! Przetarte, porysowane, wżery okropne, miejscami zabarwione i zniszczone przez materiały budowlane i buciory budowlańców. No patrzeć się na nie nie dało. A jednak wejście do mieszkania to wizytówka, pierwsze wrażenie. A tu taki klops!
Trzeba było się za to zabrać... bo tak mieszkać, to nie będziemy :)

PS. Gdy schody były poddawane renowacji, nie myślałyśmy o prowadzeniu bloga DIY, zdjęcia były robione na szybko i bez żadnego pomysłu, co mają pokazywać, dlatego są kiepskiej jakości i bardzo trudno było nam wybrać jakiekolwiek zdjęcie, które można zestawić w ramach PRZED - W TRAKCIE - PO.
Od czego zacząć? Od tego, że podczas renowacji ograniczamy chodzenie po nich do minimum.


Czyszczenie

Dokładnie odkurzamy i myjemy je. Usuwamy zabrudzenia, pozostałości po materiałach budowlanych (gładź szpachlowa itp.) jak i niestabilne, ruszające się fragmenty podłogi. Do tak przygotowanej podłogi drewnianej możemy już podchodzić z renowacją.

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane
tak wyglądały dębowe schody w dniu, gdy mieszkanie stało się naszą własnością

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane
sosnowy spocznik przed renowacją

Usuwanie starej warstwy farb i lakierów

Są preparaty na rynku, które służą do usuwania starych powłok malarskich. Przy używaniu ich trzeba uważać, bo śmierdzą. Jest to dość ostra chemia. Ale dzięki nim stara farba zaczyna się łuszczyć i łatwo usuwamy ją za pomocą szpachelki. Innym sposobem jest używanie opalarki. To urządzenie rozgrzewa powłoki na drewnie, które pod wpływem ciepła również zaczynają się łuszczyć, szpachelką zdzieramy warstwy farb.

To, jaki sposób wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas, jak również od czasu i pieniędzy. My nie stosowałyśmy żadnego z powyższych sposobów. Po prostu zeszlifowałyśmy stary lakier.

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane
schody po szlifowaniu, te ciemniejsze plamy, to pozostałości lakieru w nierównościach dębowych desek

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane
sosnowy spocznik po szlifowaniu i oczyszczeniu ze starych warstw lakieru

Szlifowanie

Podłoga ma to do siebie, że zajmuje większą powierzchnię, więc łatwo użyć cykliniarki. Dobijamy gwoździe i jedziemy. Ale schody to już inna bajka. Warto przygotować sobie różne narzędzia i dobrać do pracy najlepsze, którym najwygodniej będzie nam szlifować. Ilona wypróbowała szlifierkę taśmową typu czołg, szlifierkę typu delta, szlifierkę myszkę oraz zwykły papier ścierny na klocku i na pacy do szlifowania. Najlepiej sprawdziła się szlifierka typu delta oraz paca z papierem ściernym. Szlifujemy do surowego drewna. Odkurzamy, myjemy i suszymy.

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewnianeMalowanie

Jeśli udało się nam doczyścić podłogę czy schody w całości do surowego drewna, a chcemy zostawić taki lub bardzo podobny kolor, to wystarczy tylko uzupełnić ubytki i polakierować lakierem bezbarwnym do parkietów. Aby nadać inny kolor, możemy użyć bejcy do drewna. ALE UWAGA! Używamy jej tylko wtedy, gdy mamy dokładnie wyczyszczoną podłogę. W przeciwnym razie, w tych miejscach, gdzie podłoga jest ryflowana, bądź ma tak głębokie rysy pokryte starą warstwą lakieru czy farby, bejca spłynie i pozostaną ślady. Po prostu zwyczajnie bejca nie pokryje tych miejsc. Ratunkiem może być albo farba albo lakierobejca. I w naszym przypadku właśnie tak było. Głębokie wżery ze starą warstwą lakieru zostały. Bejca ich nie pokryła. No i miałyśmy stopnie w łaty... Tak okropnie to wyglądało, że nawet do głowy nam nie przyszło, by robić zdjęcia (ech, szkoda, bo byłaby to piękna lekcja "czego drewnu nie robić"). Chciałyśmy się tego jak najszybciej pozbyć i zapomnieć o tym. Więc Ilona raz jeszcze po tej bejcy szybko przeszlifowała te kilka pierwszych pobejcowanych stopni. I choć kolor już się różnił niż pozostałe stopnie, to postanowiłyśmy użyć lakierobejcy. Wybrałyśmy ciemny i ciepły odcień drewna, by zamaskować różnicę pomiędzy tymi bejcowanymi i niebejcowanymi. Lakierobejca doskonale pokryła surowe drewno, jak i te miejsca ze starym lakierem w szczelinach.


Lakierowanie

Ostatni etap to lakierowanie. Gdy już mamy schody pomalowane, pobejcowane lub nic innego z nimi po szlifowaniu nie robimy, możemy przystąpić do lakierowania. Postępujemy zgodnie z opisem na opakowaniu naszego lakieru - czas schnięcia warstw, nakładanie kolejnej warstwy, czas niechodzenia po podłodze. Każdy lakier ma inaczej. Od tego, jak będziemy przestrzegać zaleceń producenta, taki będziemy mieć efekt pracy i na tak odnowioną podłogę będziemy patrzeć. A nasza prezentuje się tak:

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane

jak tanio odrestaurować podłogę i schody drewniane


Podsumowanie

Może i nie jest to profesjonalne wykonanie, a zawodowiec powiedziałby "ło, pani! Kto pani to tak spie..." ale z drugiej strony, jeśli coś jest głupie i działa, to nie jest to takie głupie:) U nas działa, a wręcz spisuje się rewelacyjnie. Schody były odnawiane 4 lata temu. Jest to podłoga na klatce schodowej, po której chodzimy w butach, wbiega po nich pies, używane są w różną pogodę, deszcz, śnieg, błoto...
Podłoga wygląda cały czas na świeżo odnowioną! Więc zdecydowanie nasz sposób działa :)
I z całego serca polecamy samodzielną pracę nad odnawianiem drewnianej podłogi i schodów!


O remontach u dobrej gospodyni

Wejście do naszego domu już kiedyś prezentowałyśmy, czyli wieszak na korytarzu:
część pierwsza remontu klatki schodowej - wieszak w stylu shabby chic
2 komentarze:

  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem uzyskanego efektu i samodzielnej realizacji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie wyszło, podziwiam! Szkoda że ja nie mam takiego sprzętu, no i umiejętności :) Skorzystałam z pomocy fachowca z parkietlux który odnowił parkiet w domu po dziadkach. Także jestem zadowolona z efektu końcowego.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger