koronkowy top na szydełku z minimotywów

Szydełkowy top na lato zrobiłam. 
Choć jest czarny, to dzięki małym kolorowym kwiatkom wprowadza powiew lata. 

bluzka na szydełku, bluzka z motywów


Bluzka jest złożona z elementów, są to malutkie kwiatki. Jest ich blisko 700! Jeśli dobrze policzyłam, to cały top składa się z 695 kwiatków.
Użyłam kordonka maxi w czarnym kolorze oraz 5 kolorów zwykłych małych kordonków - różowy jasny, różowy ciemny, biały, zielony i żółty. Zużyłam 2,5 kordonka maxi.
Szydełko 1,25

bluzka na szydełku, bluzka z motywów, szydełkowy top na lato

Wzór to ledwie 3 okrążenia. A kwiatki najlepiej przerabiać na bieżąco i je łączyć ze sobą. Próbowałam najpierw robić kwiatki i później je łączyć, ale niestety wiązanie nie było dość mocne, a i pracy było dużo więcej, więc dość szybko zmieniłam zdanie i wplatałam kwiatki na bieżąco w robótkę.
Zaczęłam go robić już zimą, bo nigdy nie wiadomo, ile czasu mi zajmie. Ale uporałam się z nim dość szybko (no cóż, zwolnienie lekarskie ma swoje zalety).

bluzka na szydełku, bluzka z motywów, szydełkowy top na lato


Jak zrobić taki top na szydełku?


Potrzebujemy bluzki na wzór, do której przykładamy naszą robótkę. Ja użyłam takiej luźniejszej, a i tak top wyszedł dopasowany, po prostu podczas pracy i po praniu bawełniany kordonek kurczy się. Ale prasowanie (jako mój ulubiony sposób na blokowanie szydełkowych prac) trochę rozciąga pracę i bluzka prezentuje się dobrze.
W każdym razie czarne kwiatki robimy i wplatamy systematycznie kolorowe kwiatki dopasowując do naszej podkładki z bluzki.
Dla mojego topu wymiary to szerokość 50 cm, długość całkowita 60 cm, a długość od pachy to 40 cm.
Czyli tak mniej więcej rozmiar 42 (no sporo mnie jest).
Dzięki temu, że top jest z elementów, możemy dowolnie go modyfikować, nawet przeszło mi przez myśl, żeby zrobić z niego tunikę, ale przeplatanie końcówek nitek w każdym motywie wykończyło mnie na tyle, że zostawiłam takiej długości.


Opis i schemat:

1 okrążenie robimy 6 oczek łańcuszka i łączymy je.
2 okrążenie 3 oczka łańcuszka tworzące pierwszy słupek, dalej robimy 11 słupków. Łączymy ostatni słupek z oczkiem łańcuszka.
3 okrążenie to płatki, czyli w pierwsze oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu robimy oczko, w drugie oczko łańcuszka robimy 5 słupków, w kolejnym oczku łańcuszka jest półsłupek, w następnym znów 5 słupków. I tak do końca. Musi wyjść 6 płatków złożonych z 5 słupków. I to cały kwiatek.
Przerabiamy kolejne kwiatki wplatając je w środkowy słupek płatka.
Nitki z każdego kwiatka możemy albo od razu przeplatać i ucinać, albo na końcu całej pracy się z nimi uporać. I to chyba było najbardziej żmudne zajęcie w pracy nad bluzką.I jak? Mogę w nim wyjść na miasto lub pójść na plażę?

bluzka na szydełku, bluzka z motywów, szydełkowy top na latoDobra gospodyni pokazuje własnoręcznie robione ubrania1 komentarz:

  1. Cudowny top!!
    Bardzo podobają mi się takie rzeczy, ale nie umiem robić na szydełku ;(

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger