Pies bezpieczny na spacerze

Ile jest warte nasze życie? Dla nas jest bezcenne.

To dlaczego nie dbamy o nasze bezpieczeństwo, gdy wychodzimy z domu? Naprawdę czasem to nic nie kosztuje. Co najwyżej - może zepsuć nam modny strój. Ale chyba to nie powinno być najważniejsze, bo w naszym życiu najcenniejsze jest... życie.

odblaskowa obroża, świecąca obroża dla psa


Bezpieczeństwo nasze, naszej rodziny i zwierzaków zależy często od nas samych. Jeśli będziemy dobrze widoczni na drodze, to jadący samochodem kierowca będzie bardziej uważny, bo po prostu będzie nas widzieć!

Skoro dbamy o swoje bezpieczeństwo, to pamiętajmy o innych uczestnikach ruchu drogowego, czyli o naszych pupilach. Pies to tak samo niechroniony użytkownik drogi jak dzieci, za które jesteśmy odpowiedzialni.

pies bezpieczny na spacerze
ani opiekun ani pies nie mają odblasków - widać ich wyraźnie dopiero wtedy, gdy są w pełni oświetleni

pies bezpieczny na spacerze
czarny pies bez odblasków - gdyby nie śnieg, to byłby prawie niezauważalny

pies bezpieczny na spacerze
dzięki odblaskowym szelkom pies jest lepiej widoczny

Obwieszamy dzieci odblaskami, które dostają w szkole na lekcjach dotyczących bezpieczeństwa na drodze, na festynach i innych akcjach związanych z bezpieczeństwem dzieci.
A dlaczego nie pomyślimy, by taki jeden odblask zaczepić przy smyczy?
pies bezpieczny na spacerze
Odblask na obroży i odblask na ramieniu - i już bezpieczniej

pies bezpieczny na spacerze
Już z daleka widać, że coś się świeci pomiędzy opiekunem a psem - zawieszka dla dzieci
Wywiad z Policją:

Zapytałyśmy Policję o opinię dotyczącą bezpieczeństw psów na spacerach ze swoimi opiekunami.

Małgorzata:
W przypadku ludzi jest obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Nie ma takich przepisów, które dotyczą naszych pupili. Czy jest zasadne, by stosować smycze i obroże odblaskowe? I czy warto mieć odblaski po zmroku w mieście, które jest oświetlone?
Młodszy Inspektor Tomasz Stawarski, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie:
W zakresie używania elementów odblaskowych informuję, że każdy element odblaskowy poprawia widoczność użytkownika poruszającego się po drodze, niezależnie czy jest to obszar zabudowany czy poza obszarem zabudowanym.
Małgorzata:
Czy są statystyki dotyczące wypadków drogowych spowodowanych przez zwierzęta domowe (psy)? Jeśli tak, to jakie są to wypadki i jak wygląda statystyka?
Młodszy Inspektor Tomasz Stawarski, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie:
Policja nie posiada statystyk drogowych dotyczących wypadków spowodowanych przez zwierzęta domowe (psy). Podczas sporządzania karty zdarzenia drogowego z kolizji lub wypadku, jedyne informacje dotyczące zwierząt zawarte są w części VI. karty dotyczącej rodzaju zdarzenia, gdzie znajduje się pozycja "Najechanie na zwierzę". Nie ma ono rozróżnienia na zwierzęta domowe lub dzikie.
Poniżej statystyki zdarzeń drogowych z najechaniem na zwierzę na terenie woj. warmińsko-mazurskiego w latach 2014-2017:
Rok
 Liczba wypadków
 Liczba zabitych
 Liczba rannych
 Liczba kolizji
2014
18
0
26
1081
2015
22
2
26
1134
2016
23
3
28
1116
2017
16
1
19
1137
Ogółem
79
6
99
4468

Ale po co te odblaski?

Statystyka dotyczy zwierząt domowych i dzikich. O ile sarnom nie założymy odblaskowej obroży, to naszym psom już możemy. Bo w tym przypadku nie chodzi tylko o bezpieczeństwo zwierząt, ale też o życie - i ludzi i zwierzaków. I choć przez 4 lata w województwie warmińsko-mazurskim było 6 osób zabitych w zdarzeniach związanych z najechaniem na zwierzę, to było to o 6 osób za dużo. Nie mówiąc już o tych wszystkich zwierzętach, które zostały potrącone przez samochody i umierały w mękach. Dlatego prosimy - myśl, gdy jedziesz samochodem i myśl, gdy wychodzisz z psem na spacer.
pies bezpieczny na spacerze

Pies całkowicie nam ufa, to my jesteśmy odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo. Tym bardziej na spacerze. Przecież wyprowadzamy nasze futrzaki wieczorami, po zmroku. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno, ale przez cały rok.

O nieszczęście nie trudno. Wystarczy, że pies się przestraszy i uskoczy z chodnika na drogę, zbyt szybko wyjdzie na przejście dla pieszych a nam zablokuje się smycz. Szybko jadący rowerzysta nie zauważy, że idziemy z psem przez park i wjedzie w psa lub w smycz pomiędzy nami a psem. I wtedy płacz i lament.
To tylko tak na szybko kilka przykładów.

Jakie są możliwości?

A wystarczy pomyśleć. I nie chodzi nam o drogie rozwiązania czy obwieszenie psa lampkami.
Wystarczy dziecięcy odblask przy obroży czy smyczy, nakładka na obrożę, bransoletki odblaskowe za kilka złotych dopięte do obroży. Nakładki na smycze, gdy psiak ma grubą sierść i nie widać obroży. I już pies jest lepiej widoczny. A dzięki temu bezpieczny.

O tym, że dobrze widać psa z odblaskami pokazujemy w filmie poniżej:Przykładowe akcesoria z odblaskami dla zwierząt

  • asortyment Birminy - odblaskowe obroże z taśmą i nitką, szelki z odblaskami i nasze firmowe odblaski

pies bezpieczny na spacerze

pies bezpieczny na spacerze
  • obroża bez odblasku i świecąca nakładka na obrożę

pies bezpieczny na spacerze

pies bezpieczny na spacerze

Bezpieczne zwierzaki

Nie tylko Birmina nosi odblaskowe obroże. I żeby nie być gołosłownymi, poniżej minigaleria zdjęć psów, które mają odpowiedzialnych opiekunów i które noszą odblaski oraz świecące obroże:
pies bezpieczny na spacerze
Katarzyna Kubisiak
pies bezpieczny na spacerze
Wiktoria Angelika Marta Meller

pies bezpieczny na spacerze
Magda Wójcik
pies bezpieczny na spacerze
Paulina Hochicz
pies bezpieczny na spacerze
Angelika Kozera
pies bezpieczny na spacerze
Anna Młynarz
  
A za kilka dni, bo już 28 stycznia w niedzielę, post o tym, jak samodzielnie i tanio a nawet za darmo zrobić obrożę odblaskową z tego, co każdy z nas ma w domu! Aż 7 różnych pomysłów na obroże, smycze, szelki i ubranka.
DIY - obroża odblaskowa za 0 zł :)


Dobra gospodyni pisze o zwierzakach domowych:

https://dobragospodynidomwesolymczyni.blogspot.com/2016/12/minusy-posiadania-zwierzat-zwierze-to.html

https://dobragospodynidomwesolymczyni.blogspot.com/2017/09/zwierzaki-brudza-ale-jest-na-to-kilka.html

2 komentarze:

  1. Świetne te obroże, odblaski widać z daleka. Ludzie często zapominają o sobie w tym temacie, to co dopiero powiedzieć o ich czworonogu, przecież sam do sklepu nie pójdzie :) Edukacja, to podstawa

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważny temat, o którym za mało się mówi...Mąż wspominał, że zakładał odblask paręnaście lat psu, wtedy prawie nikt tego nie robił. Dzisiaj jest zdecydowanie więcej możliwości. I dobrze

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger