Patelnia na lata - czyli jak dbać o patelnię

Prezent urodzinowy natchnął nas do tego, żeby napisać kilka słów o tym, jak używać patelni. Gosia zażyczyła sobie na urodziny nową patelnię o średnicy 28 cm, bo do starej zaczęły przywierać przygotowywane potrawy. 
Tyle patelni już miałyśmy, że czas najwyższy było zebrać wszystkie opinie, rady i wnioski, jak przedłużyć życie patelni.


patelnia, jaką patelnię wybrać, jaką patelnię kupić

Kiedyś, pamiętamy, w naszych domach rodzinnych były patelnie stalowe, których używało się latami. Brzydkie, czarne, ale nie do zdarcia. Nic się z nimi nie działo. Odkąd można kupić patelnię z najróżniejszymi powłokami chroniącymi, nieprzywierającymi, czy do smażenia beztłuszczowego, to raz na jakiś czas, patelnia nie wiedzieć czemu traci swoje właściwości i zaczyna do niej wszystko przywierać, palić się, powierzchnia rysuje się. No tak być nie może. Zagłębiłyśmy się w temacie jakiś czas temu i zaczęłyśmy o patelnie dbać inaczej niż do tej pory. I doszłyśmy do wniosku, że przede wszystkim liczy się odpowiednia konserwacja patelni, jak i odpowiednie jej używanie. Nie przedłużając, poniżej jest lista wniosków - jak przedłużyć życie patelni i jak używać patelnię latami.

patelnia grillowa, patelnia ceramiczna, patelnia teflonowa, patelnia stalowa, patelnia granitowa
nasze patelnie - granitowa, teflonowa, ceramiczna, grillowa i patelnia stalowa (głęboka idealna do gulaszu)


Jest kilka zasad dotyczących użytkowania patelni. Większość z nich zapisana jest na etykiecie, gdy kupujemy nową. Ale kto to czyta, albo kto o tym pamięta podczas używania patelni...


ZASADY UŻYWANIA PATELNI


1. Gorącej patelni nie zalewamy wodą. Po smażeniu odstawiamy patelnię do ostygnięcia i dopiero wtedy ją myjemy.

2. Jak również nie powinno przegrzewać się patelni, czyli nie zostawiać rozgrzanej bez tłuszczu oraz nie wolno dopuszczać do tego, by tłuszcz zaczynał się przypalać.


3. Odpowiednia patelnia na odpowiednią kuchenkę. Tutaj należy przeczytać etykietę dołączoną do nowej patelni. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy patelnia nadaje się do kuchenek indukcyjnych, jeśli taką posiadamy.

patelnia na lata - czyli jak dbać o patelnie
wybór patelni na rynku jest ogromny


4. Myjemy ręcznie, nigdy w zmywarce. Kolejna ważna zasada jest taka, że absolutnie patelni nie można myć w zmywarce. Bardzo niszczy się od tego powłoka i smażone potrawy zaczynają przywierać do powłoki. I to nie jest tak, jak w przypadku porcelany, że tylko wzorek się zetrze od mycia w zmywarce. Patelnia po wielokrotnym myciu w zmywarce traci właściwości powłoki, którą jest pokryta. Są patenie, które można myć w zmywarce, ale znaczna większość patelni zmywarki nie lubi. I właśnie w ten sposób zniszczyłyśmy kilka ulubionych patelni (jak ta różowa ze zdjęcia poniżej), które używałyśmy od wielu lat, gdy zainstalowałyśmy w kuchni zmywarkę. Bo przecież o tym nie wiedziałyśmy, nie pamiętałyśmy o tym, co było na etykietach. Od dłuższego czasu myjemy patelnie ręcznie i faktycznie widać efekty - patelnia ciągle służy, powłoka jest ciągle tak samo idealna, a przygotowywane potrawy nie przypalają się. Więc - nie myj patelni w zmywarce. Umyj patelnię ręcznie.

dlaczego nie można myć patelni w zmywarce
nasza patelnia ceramiczna zniszczona przede wszystkim przez mycie w zmywarce


4. Kilka słów o myciu ręcznym patelni. Myjemy delikatną stroną gąbki i płynem do naczyń. A nawet lepiej - nie używamy żadnych detergentów do mycia, w szczególności do patelni teflonowych. Najlepiej zebrać resztki z patelni miękką ściereczką lub papierem, przetrzeć ją delikatnie, opłukać wodą, odstawić do osuszenia lub najlepiej od razu wytrzeć do sucha i... natłuścić przed schowaniem do szafki. Utworzona cieniutka, niewyczuwalna powłoka z oleju lub oliwy chroni delikatną powłokę patelni.

5. Drewniane i silikonowe łopatki. Patelnie powlekane są naprawdę delikatne, dlatego zaleca się stosowanie do przewracania i mieszania drewnianych lub silikonowych łopatek. Takie łopatki odpowiednio obchodzą się z powłoką patelni i pozostawiają ją nienaruszoną. Na pewno do wszystkich patelni ceramicznych, teflonowych nie można używać łopatek metalowych, widelców. Są specjalne patelnie, które dobrze zniosą rysowanie po nich metalem (stalowe, miedziane, tytanowe), ale lepiej i tak używać specjalnie przeznaczonych do patelni łopatek.

do patelni używamy silikonowych bądź drewnianych łopatek
najlepsze są silikonowe lub drewniane łopatki

6. Przechowywanie. Trzymamy patelnie w szufladzie. Ale nawet jeśli jest to szafka, to ważną zasadą jest to, aby patelnie nie stykały się ze sobą i przez to nie rysowały, czyli należy przełożyć pomiędzy patelniami tekturkę lub inny materiał. Stosujemy takie przekładki po to, aby spód patelni nie rysował delikatnej powłoki patelni, na której ją kładziemy.

jak przechowywać patelnie, przekładki do patelni
używamy kartonowych przekładek do patelni, które trzymamy w szufladzie z garnkami

jak przechowywać patelnie, przekładki do patelni
można kupić gotowe przekładki do patelni


Są to ogólne zasady przedłużające życie naszym patelniom. Nie podajemy również - jaką patelnię należy kupić. Według nas - każda patelnia jest dobra, o ile dobrze o nią dbamy. Specjalnie nie wprowadzałyśmy rozróżnienia na rodzaje powłok patelni - teflonowe, emaliowane, ceramiczne, granitowe, żeliwne, miedziane, stalowe, a nawet szklane i tytanowe, które można myć w zmywarce. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk dbania o każdą patelnię jak o patelnię teflonową (bo chyba ta jest najdelikatniejsza i najszybciej można ją uszkodzić), to każda patelnia będzie służyć nam przez wiele lat, czy to patelnia za 30 złotych czy za 300. A wiadomo - jeśli patelnia jest sprawna i zadbana, to i przygotowywane na niej dania są smaczniejsze.


3 komentarze:

  1. Dzięki za super wpis :D nawet nie zdawałam sobie sprawy jak ostrożnie należy obchodzić się z patelnią. Teraz widzę, że muszę dokupić przekładki do moich patelni mineralnych żeby służyły mi jak najdłużej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam cały zestaw Philipiaka. Dostaliśmy go w prezencie ślubnym a w nim patelnię o której mówisz. Rzeczywiście nadaje się do zdrowego i dietetycznego smażenia - jestem z niej bardzo zadowolona i z czystym sumieniem polecam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger